czwartek, maja 24, 2007

Krowy, wstyd, zażenowanie

Czymże jest wstyd? Czym jest zażenowanie? W chwili gdy ktoś w naszym otoczeniu robi coś niesamowicie durnego odczuwamy to dziwne uczucie nakazujące nam jak najszybciej zamanifestować swoja niesolidarność z osobnikiem który zachowuje się niestandardowo. Osoby pozbawione wstydu a wykonujące rzeczy społecznie nieakceptowane bardzo szybko stykały się z totalnym ostracyzmem.
Jak to można odnieść do zwierząt? Weźmy chorobę wściekłych krów - zwierzach chorujący na tę przypadłość zaczyna świrować, zwracać na siebie uwagę drapieżników. Prawie pcha się im w paszczy. Wirus swoją zimna automatyką wie, że ten osobnik długo już nie pożyje i należy jak najszybciej zmusić innego osobnika do zeżarcia nosiciela aby utworzyć sobie nowego nosiciela.
Straciliśmy poczucie lęku, nie ma już drapieżników które by żarły nas - małpy. Nie wstydzimy się, staliśmy się nieostrożni - zuchwali. Wszystko do czasu, ktoś w końcu zacznie nas żreć, tylko dlatego że może.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Zawsze rozumiałem zażenowanie, jako rodzaj wstydu własnego w obliczu poczucia społecznego napiętnowania. Rzeczywiście oznacza to dokładnie wstydzenie się za kogoś. Jakże można wstydzić się za kogoś? Czy nie jest to dowód na to, że nie mamy odwagi wstydzić się sami za siebie? Co i raz to słyszę z ust nastolatków to słowo. Żenada!!! Żenua!!! kiedy chodzi nie o obrazę moralności czy naruszenie wspólnego dobra, ale na przykład wtedy, gdy ktoś zachowuje się nieśmiało, niepewnie, skromnie.

Prześlij komentarz